
Tehotenstvo a koronavírus: Ako zostať v kľude počas pandémie
Tehotné ženy sú čiastočne imunokompromitované (inými slovami, váš imunitný systém nefunguje tak dobre ako za normálnych okolností), čo znamená, že môžete „ochorieť“. Vystavovanie respiračnej vírusovej infekcii, ako je koronavírus alebo chrípka, je tu, ale nie je to dôvod na paniku. Stále totiž platí, že najohrozenejšie skupiny sú ľudia s pridruženými chorobami, ľudia vyššieho veku (nad 65 rokov) a ľudia s ochoreniami dýchacích ciest.
Riziko pre tehotné ženy, je vyššie?
Zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že tehotné ženy sú náchylnejšie na COVID-19, nakoľko je málo prípadov, z ktorých sa nedajú realizovať definitívne závery. Na základe dostupných informácií sa zdá, že tehotné ženy majú rovnaké riziko ako dospelé ženy, ktoré nie sú tehotné, čo vo finále znamená, že riziko je pomerne podobné. Opatrnosť však treba zvýšiť najmä v prvých štádiách tehotenstva, rovnako ako v období pred pôrodom, nakoľko je tu riziko prenosu vírusu na dieťa (prenos vírusu na plod však ešte nebol potvrdený, nakoľko sa choroba prenáša kvapôčkovou infekciou).
Aké sú príznaky choroby u tehotnej ženy?
Rovnaké ako pri iných nakazených osobách. Nakoľko prichádzajú nové a nové informácie, nedá sa presne definovať jednoznačnosť symptómov, avšak spoločným znakom zostáva horúčka, dýchavičnosť alebo kašeľ, posledné výstupy ukázali aj stratu chuti, či čuchu (najmä pri ľahkom priebehu choroby).
Tehotná a práca počas epidémie
CDC (centrum pre choroby a kontroly a prevenciu) odporúča, aby každý, vrátane tehotných žien, zostal čo najviac doma a praktizoval sociálne odstupňovanie. Závisí aj od typu zamestnania, treba však myslieť aj na riziko prenášačov, ktorými sú napríklad deti, preto aj zamestnania, kde je styk s deťmi častý patria do rizikovej kategórie, rovnako ako zdravotnícke povolania, či akékoľvek povolania, kde je žena vystavená kontaktu s väčším množstvom ľudí.
Tehotné ženy sú navyše zaradené do kategórie zdravotne zraniteľných, a to z dôvodu meniacej sa fyziologie a imunitného systému, preto podľa zákonníka práce by nemali byť vystavované zvýšenému riziku ohrozujúce jej zdravie. Ak nie je možné v rámci zamestnania pracovať z domu, je veľká pravdepodobnosť, že žene jej gynekológ vypíše pracovnú neschopnosť. Tieto prípady sa však môžu individuálne líšiť.
Aké špeciálne opatrenia by mala dodržiavať tehotná žena
Aby ste sa chránili pred vírusom, platia rovnaké odporúčania ako pre bežnú populáciu a to pravidelné a dôkladné umývanie rúk (v prípade, že nie je možné použiť mydlo s vodou, treba ho nahradiť aspoň dezinfekčným gélom), vyhýbať sa telesnému kontaktu s ostatnými, používať rúšku, keď ste na verejnosti, zakrývať kašeľ a kýchanie a čistiť a dezinfikovať povrchy s vysokým dotykom denne (t.j. najmä telefón, počítač, kľúče, kľučky od dverí a predmety z kovu, či plastu, kde sa vírus dokáže udržať aj niekoľko hodín).
Rovnako je potrebné prať oblečenie, v ktorom ste boli mimo domova ihneď po návrate domov a prezliecť sa do domáceho oblečenia. Treba zvýšiť obozretnosť aj pri styku s partnerom v spoločnej domácnosti.
Obmedzenie prenatálnych vyšetrení a plošné rušenie predpôrodných kurzov
Počet vyšetrení a kontrol sa počas tehotenstva obmedzuje na minimum a to aj vo vyššom štádiu tehotenstva, rovnako ako aj ich priebeh. Nakoľko v samotných zdravotných zariadeniach sú výrazné obmedzenia a opatrenia, je samozrejme nežiadúce vystavovať ženy riziku častých návštev týchto zariadení.
Informovanosť o samotnom tehotenstve a pôrode je teda značne obmedzená. Jedna z možnosti je využiť dostupné online kurzy (náš kurz vás prevedie nielen tehotenstvom, ale i pôrodom a starostlivosťou o dieťa) ktoré dokážu plne nahradiť aj prenatálne poradne, či samotné predpôrodné kurzy. Navyše sa dajú flexibilne a opakovane prehrávať.
V našom budúcom blogu sa dozviete, ako sa udržiavať fit počas tehotenstva nielen po psychickej, ale i fyzickej stránke.